26 października, 2022

reCAPTCHA – co to jest? Jak działa?

Utworzenie reCaptcha pozwoli na ochronę strony internetowej przed różnego rodzaju spamem. Sprawdź czy może przydać się również Tobie.
co to jest recaptcha

Rozwój najnowszych technologii ułatwia życie w wielu dziedzinach życia. Internet jest jedną z tych technologii, która rozwija się w niesamowitym tempie. Dziś na świecie, prawie każdy może mieć do niego dostęp. Skończyły się czasy bez Internetu, a dziś połączenie internetowe dociera nawet do telefonów Masajów w Tanzanii. Większość codziennych spraw zostało przeniesionych w świat online, a szczególnie miało to miejsce podczas niedawnej pandemii. W Internecie możemy zadzwonić do znajomych, wysłać elektroniczny list, zapłacić za rachunki, otrzymać pensję czy wyrobić paszport. Przy wszystkich transakcjach w Internecie bardzo ważne jest bezpieczeństwo i tym między innymi zajmuje się reCAPTCHA. Co to jest? Jak to działa? I czy pomoże w walce z złośliwym oprogramowaniem hakerów?

Co to jest reCAPTCHA?

reCaptcha to darmowa usługa CAPTCHA, która pomaga chronić strony internetowe przed spamem i nadużyciami. Wykorzystuje on połączenie ludzkiej i sztucznej inteligencji w celu określenia, czy użytkownik jest człowiekiem, czy botem. Jest to oprogramowanie, którego głównym zadaniem jest blokada spamu. ReCAPTCHA to narzędzie, które chroni formularze przed automatycznymi oprogramowaniami i botami, które chcą zaatakować dany serwer. Zadaniem reCAPTCHA jest pozwolenie na wypełnienie formularza kontaktowego ludziom i uniemożliwienie tego automatom i robotom. Zadania te są bardzo łatwe dla człowieka, lecz boty i roboty mają z nim ogromny problem.

Jak działa reCAPTCHA?

reCAPTCHA to system podobny do CAPTCHA, przeznaczony do ochrony stron internetowych przed spamem i nadużyciami. Wykorzystuje on połączenie ludzkiej i sztucznej inteligencji, aby określić, czy użytkownik jest człowiekiem, czy złośliwym botem. reCAPTCHA działa w ten sposób, że przedstawia użytkownikowi wyzwanie, takie jak zniekształcony obraz tekstu, który może odczytać tylko człowiek. Następnie użytkownik jest proszony o wpisanie tekstu z obrazka. Innym sposobem działania systemu jest kliknięcie w dane okno i potwierdzenie, że nie jest się robotem lub wybranie każdego zdjęcia, na którym mieści się wybrany element, np.: motocykl. Jeśli użytkownik wykona zadanie poprawnie, zostaje uznany za człowieka i uzyskuje dostęp do witryny.

reCAPTCHA – zalety

reCAPTCHA to darmowa usługa, która pomaga chronić strony internetowe przed spamem i nadużyciami. Wykorzystuje zaawansowane techniki analizy ryzyka, aby uniemożliwić automatycznemu oprogramowaniu angażowanie się w niewłaściwe działania na Twojej witrynie. Dodając reCAPTCHA do witryny, możesz zablokować automatyczne oprogramowanie, jednocześnie pomagając osobom, które legalnie próbują uzyskać dostęp do Twoich treści. Domeny internetowe mogą być nie tylko wyświetlane przez złośliwe boty, ale także atakowane przez nie, aby uzyskać dostęp do serwera, a następnie wygenerować szkodliwe oprogrowanie, dlatego tak ważne jest posiadanie reCAPTCHA. Zalet tego rozwiązania jest bardzo dużo. Począwszy od prostoty implementacji, aż po bezpieczeństwo podczas logowania, rejestrowania, odzyskiwania hasła w witrynie internetowej.

Najnowsza wersja – reCAPTCHA v3

Najnowsza wersja reCAPTCHA to v3. Ta wersja wprowadza nowy sposób testowania, czy użytkownik jest człowiekiem, czy botem. Zamiast przedstawiać użytkownikowi wyzwanie, reCAPTCHA v3 analizuje ruch użytkownika podczas przeglądania danej strony internetowej. Odbywa się ona na zasadzie analizy zachowania i akcji podejmowanych przez użytkownika lub bota. Zabezpieczenie przed botami było głównym zadaniem w najnowszej wersji. reCAPTCHA v3 pomija ukazanie okien użytkownikowi i działa w tle, a obecność nie jest zauważalna dla użytkownika na żadnym kroku. Administrator strony otrzymuje wiadomość w panelu administratora o podejrzanych użytkownikach, następnie możliwe jest przeprowadzenie weryfikacji użytkownika. reCAPTCHA pozwala na zabezpieczenie formularzy w sposób niewidoczny, lecz z pewnych względów podczas tworzenia konta, można nadal korzystać i wybierać reCAPTCHA v2. Która wersja jest lepsza? Wydaje się, że v3, ale nie można tego potwierdzić.

Jak założyć Google reCAPTCHA?

Założenie Google reCAPTCHA nie jest trudnym zadaniem i system warto dodać do swojej witryny internetowej. Powinno to zabezpieczyć stronę przed atakami robotów spamujących. Na samym początku należy wygenerować klucz API. Najłatwiejszym sposobem jest przejście na tę stronę internetową: https://www.google.com/recaptcha/intro/v3.html. Następnie należy wybrać przycisk Admin console, a następnie wybrać etykietę, typ reCAPTCHA (v2 lub v3), dodać domenę, a także zweryfikować właścicieli i zaakceptować warunki korzystania z usługi. Kolejnym krokiem jest implementacja Google reCAPTCHA na danej stronie internetowej. Odbywa się to za pomocą wtyczek, jeśli korzystamy z Contact Form 7, to wystarczy dodać klucz strony i to tyle. Należy jednak pamiętać o tym, że Google reCAPTCHA zabezpieczy tylko formularz kontaktowy. Warto zabezpieczyć całą stronę, a szczególnie, jeśli jest to sklep internetowy. W tym celu, polecamy dwie wtyczki: Invisible reCaptcha for WordPress i Simple Google reCAPTCHA.

Oceń Artykuł: reCAPTCHA – co to jest? Jak działa?

4.9/5