3 października, 2022

Czym jest recykling treści?

Ponowne wykorzystanie treści na naszej stronie internetowej to element skutecznego content marketingu. Czy recykling treści to rzecz równie niezbędna w procesie pozycjonowania?
recykling treści

W dzisiejszych czasach pojęcie zero waste jest bardzo na czasie. Tyczy się to głównie jedzenia oraz ubrań i butów. Co ciekawe, można je również spotkać w branży marketingu internetowego. W tym przypadku mowa jest o content recyclingu. Recykling treści to nic innego jak proces ponownego wykorzystania treści, które zostały już opublikowane w innym miejscu. Można to zrobić poprzez ponowne opublikowanie treści na własnej stronie internetowej lub blogu albo poprzez udostępnienie ich w mediach społecznościowych. Nie jest to jednak tak proste, na jakie może się wydawać.

Recykling treści – na czym polega?

Na czym polega recykling treści? Najprościej mówiąc, jest to element skutecznego content marketingu. W skrócie, jest to proces ponownego wykorzystania treści, które zostały już opublikowane w innym miejscu. Najczęściej dotyczy on artykułów blogowych. Recykling contentu daje nam bardzo dużo możliwości. Należy jednak pamiętać o najważniejszym. Nie można ponownie publikować tych samych lub kosmetycznie zmienionych wpisów, ponieważ będzie to tzw. duplicate content. Robot Google bardzo nie lubi tego typu treści i może je potraktować jako plagiat, a naszą stronę zbanować. Recykling treści w content marketingu może oznaczać aktualizację opublikowanego wcześniej wpisu. Można go aktualizować o najnowsze dane, wydarzenia czy po prostu odświeżyć treść. Wpisów nie dobiera się przypadkowo. Wcześniej należy sprawdzić w Google Analytics, który z nich generuje największy ruch na stronie. Prócz aktualizacji, można też w inny sposób wykorzystywać wartościowe treści. Częstą praktyką jest tworzenie inspirowanych nimi wpisów na social media (np. LinkedIn i Facebook). Na podstawie istniejących treści można również stworzyć e-book, webinar lub podcast. Wpis blogowy może być inspiracją do zrobienia ciekawej infografiki, którą użytkownicy będą mogli pobierać bezpośrednio z naszej strony. Ostatnim chwytem marketingowym, w którym można zastosować recykling treści, jest wykorzystanie artykułu na blogu do skutecznego newslettera. Na adres e-mail swoich odbiorców możesz wysyłać teksty zachęcające do zapoznania się z najciekawszymi wpisami blogowymi.

Czy recykling treści jest dla każdego?

Recykling treści to proces polegający na ponownym wykorzystaniu treści z jednego materiału do stworzenia innego. Na przykład można wykorzystać napisany przez siebie artykuł i przekształcić go w film wideo lub post na blogu i przekształcić go w infografikę. Korzyści płynące z recyklingu treści są takie, że pozwala on zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie pozwala tworzyć nowe i interesujące treści. Jednak nie wszyscy są fanami recyklingu treści. Niektórzy uważają, że jego efektem są treści o niższej jakości lub że jest to po prostu lenistwo. Ostatecznie to, czy recykling treści jest dla Ciebie odpowiedni, zależy od Twoich celów i grupy odbiorców. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie nadal tworzyć treści wysokiej jakości, recykling może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak uważasz, że Twoi odbiorcy docenią świeżą, oryginalną treść, być może powinieneś całkowicie zrezygnować z recyklingu. Poza tym, pozytywnie wpływa on na optymalizację strony pod kątem SEO. Każda agencja, której zlecony jest copywriting, przed stworzeniem nowych treści, przegląda te, które już istnieją. Wyróżnia wtedy takie, które można poddać recyklingowi w różnych kanałach. Odświeżanie starych treści nada im nowe życie, pomoże pozyskać nowych odbiorców, ale również pozytywnie wpłynie na SEO. Dlaczego? Otóż dzięki recyklingowi treści możesz wykorzystać pomysły na nowe słowa kluczowe, a co za tym idzie, wygenerować duży ruch na blogu firmowym.

Ile kosztuje recykling treści?

Koszt przeprowadzenia recyklingu treści może się różnić w zależności od rodzaju i ilości treści poddawanych recyklingowi, a także stosowanych metod. Ogólnie rzecz biorąc, recykling treści może być jednak dość opłacalny, zwłaszcza w porównaniu z alternatywą, jaką jest tworzenie nowych treści od podstaw. Na uwadze należy jednak mieć, że by korzystać z istniejących materiałów, warto wykorzystać treści na twojej stronie cieszące się największą popularnością. Nie każde ponowne wykorzystanie contentu będzie wiązało się z sukcesem. Nasi specjaliści SEO potrafią wyróżnić treści, które warto poddać recyklingowi. Nadadzą im drugie życie w taki sposób, by pozycja strony w wyszukiwarce się poprawiła, ale także, by treści na stronie wciąż tworzyły bardzo wartościowy content.

Oceń Artykuł: Czym jest recykling treści?

4.9/5