24 września, 2022

Czym jest mapa strony internetowej?

Czym jest mapa strony internetowej? Jest to nic innego jak lista stron w witrynie internetowej? Jak wygląda więc jej tworzenie?
mapa strony internetowej

Zagłębiając się w tematykę tworzenia stron internetowych, nie sposób pominąć zagadnienia, nazywanego potocznie mapą strony (z ang. sitemap). To swego rodzaju przewodnik po danej witrynie. Mapa strony zawiera bowiem listę wszystkich stron witryny internetowej. Umieszczone są tam wszystkie adresy URL danego serwisu. Lista ta jest wykorzystywana przez wyszukiwarki internetowe do indeksowania witryny. Mapa strony często bywa też umieszczana na dole strony głównej. Pozwala ona szybko sprawdzić linki, które znajdują się w danym sklepie internetowym lub innego typu serwisie.

Co daje mapa strony internetowej?

Mapa witryny to lista stron w witrynie internetowej. Można jej użyć do przedstawienia ogólnego zarysu witryny lub do ułatwienia odwiedzającym znalezienia konkretnych stron, których szukają. Dlatego też bardzo często umieszcza się ją widoczną na dole głównej strony. Tak skonstruowana lista podstron pozwala użytkownikom łatwo poruszać się w obrębie wszystkich adresów html twojej strony. Mapę można wygenerować np. w WordPressie. Nie jest to skomplikowany proces. Mało kto wie, lecz posiadanie mapy strony WWW ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie. Roboty indeksujące dzięki sitemapie łatwiej poruszają się na danej stronie, przez co uznają ją za łatwą do nawigowania. Dzięki stworzeniu mapy strony możemy w szybki sposób „oszukać” roboty wyszukiwarek i poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania. Posiadając sitemapę naszej witryny, jest ona traktowana jako bardziej wartościowa i wiarygodna.

Jak wygląda tworzenie mapy witryny?

Mapa witryny to graficzna reprezentacja struktury witryny internetowej. Pokazuje ona zależności między stronami witryny i może być wykorzystywana do planowania nawigacji w witrynie. To także plik, zawierający listę wszystkich stron witryny internetowej. Jest ona wykorzystywana przez wyszukiwarki internetowe do indeksowania witryny i sprawdzania, które strony są nowe lub zostały zaktualizowane. Mapa strony może być również wykorzystywana do przekazywania wyszukiwarkom informacji o strukturze witryny, hierarchii stron oraz częstotliwości ich aktualizacji. A jak wygląda tworzenie sitemapy? W Internecie można znaleźć darmowe programy do generowania mapy. Generatory sitemap po wklejeniu odpowiedniego adresu URL same wykonują całą pracę, tworząc statyczną mapę strony. Oznacza to, że przy okazji dodania do serwisu nowych podstron, należy wygenerować mapę od nowa. Dynamiczna mapa witryny aktualizuje się automatycznie, przez co jest wygodniejsza w użytkowaniu. Wygenerowany plik nazywa się najczęściej: sitemap.xml, mapa witryny.xml czy plik robots.txt. Wygenerowaną sitemapę trzeba przekazać twojej witrynie. Tę czynność wykonuje się przy pomocy Google Search Console. Najpierw musimy zweryfikować fakt bycia właścicielem danej strony, a później w odpowiednim miejscu wgrać plik sitemap xml. Resztę czynności możemy dokończyć w WordPressie za pomocą znanej i lubianej wtyczki Yoast SEO.

Mapa strony internetowej – cena usługi

Mapę strony internetowej można wykonać samodzielnie. Jest to proces dość skomplikowany, a przy jej tworzeniu, trzeba pamiętać o wielu njuansach. Jednakże stworzenie takiej mapy możesz zlecić np. agencji SEO. Nasza firma również wykonuje taką usługę. Możemy dodać mapę do GSC oraz przeprowadzić odpowiednie szkolenie z zakresu jej obsługi. Koszt takiego działania jest zróżnicowany, lecz na pewno nie będzie on duży. Zlecając nam to działanie, będziesz miał pewność, że utworzenie mapy przebiegło pomyślnie, a ta za niedługo będzie odpowiednio wczytana przez robota Google. Priorytetem jest odpowiednio stworzony plik mapy. Z nami masz pewność, że proces generowania sitemap przebiegł pomyślnie.

Oceń Artykuł: Czym jest mapa strony internetowej?

4.9/5