10 października, 2022

Core Web Vitals – czym są i jak je sprawdzać?

Core Web Vitals staje się coraz bardziej popularnym wskaźnikiem wśród osób, które chcą sprawdzić jak działa ich strona internetowa. Sprawdź więc czym jest CWV.
core web vitals

Core Web Vitals to zestaw metryk, które mierzą wydajność witryny. Obejmują one 3 główne wskaźniki. Pozwalają one na sprawdzenie, jak działa strona internetowa. Jest to nic innego, niż podstawowe wskaźniki internetowe, czyli Core Web Vitals. Czym są i jak je sprawdzać? Można tego dokonać w bardzo łatwy sposób, dzięki kilku urządzeniom Google.

Czym są Core Web Vitals?

Core Web Vitals to zestaw standardowych wskaźników od Google, które pomagają twórcom stron zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy doświadczają strony internetowej. Chociaż Core Web Vitals zostały stworzone dla programistów, narzędzia te mogą być używane przez wszystkich właścicieli stron, ponieważ rozkładają one na czynniki pierwsze rzeczywiste user experience na stronie, czyli interaktywność, a także stabilność adresu url. Ważne jest, aby pamiętać, że te metryki nie mówią wszystkiego o doświadczeniu użytkownika na stronie, ale każda z nich może być połączona razem, aby pomóc programistom w rozwiązywaniu problemów w skuteczny i metodyczny sposób.

Najważniejsze są 3 dane:

  • LCP (Largest Contentful Paint) – czas potrzebny na załadowanie największego elementu graficznego, tekstowego lub wideo (w obszarze Above the Fold).
  • FID (Frst Input Delay) – czas potrzebny na to, aby przeglądarka zareagowała na pierwszą interakcję z użytkownikiem (kliknięcie przycisku czy użycie JavaScript).
  • CLS (Cumulative Layout Shift) – określa skumulowanie przesunięcia całego układu, podczas ładowania strony (w Above the Fold).

Zalety korzystania z Core Web Vitals?

Istnieje wiele zalet korzystania z Core Web Vitals. Należą do nich:

  • Pomagają w identyfikacji problemów, które mogą mieć wpływ na wydajność witryny.
  • Zapewniają cenny wgląd w to, jak Twoja strona jest wykorzystywana przez odwiedzających.
  • Mogą pomóc Ci poprawić ogólną wydajność Twojej strony internetowej.

Jednak to co najważniejsze – są to kluczowe wskaźniki, dzięki którym strona internetowa może uzyskać wysokie wyniki w wyszukiwarce Google. Informacja ta została podana do świata SEO już w 2020 roku, lecz widać, że dopiero po 2 latach zaczyna być bardzo ważna podczas procesu pozycjonowania stron.

Jak sprawdzać Core Web Vitals?

Istnieje kilka różnych sposobów, w jaki możesz sprawdzić Core Web Vitals swojej witryny. Jednym z nich jest użycie narzędzia Google PageSpeed Insights. Narzędzie to dostarczy Ci raportu na temat wydajności Twojej strony, w tym jej Core Web Vitals. Innym sposobem na sprawdzenie Core Web Vitals jest skorzystanie z Chrome DevTools. Aby to zrobić, otwórz Chrome i przejdź do swojej strony. Następnie wciśnij F12, by otworzyć DevTools. Kliknij na zakładkę „Performance” i zobaczysz sekcję „Core Web Vitals”. Tutaj możesz zobaczyć, jak Twoja witryna radzi sobie w każdej z trzech metryk. Innym sposobem jest również narzędzie Google Search Console (Podstawowe Wskaźniki Internetowe). Wreszcie, możesz również użyć rozszerzenia Web Vitals dla Chrome. To rozszerzenie pokaże Ci Core Web Vitals Twojej strony w czasie rzeczywistym podczas przeglądania. Wśród wielu specjalistów, te 3 składowe zaczynają być bardzo ważnym czynnikiem rankingowym.

Oceń Artykuł: Core Web Vitals – czym są i jak je sprawdzać?

4.9/5